B Vitamini

Gün içinde tükettiğimiz besinler yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılar. Yediklerimiz, kan yoluyla hücrelere aktarılır. Sonrasında vitamin ve mineraller sayesinde hücre mitokondrisinde enerji üretilir. Zihinsel ve fiziksel fonksiyonlarımızı devam ettirebiliriz. Bu döngüde B vitaminleri önemli role sahiptir. 

B Vitamini Faydaları Nelerdir?

B Grubu vitaminlerin; anemi, çölyak, chron gibi rahatsızlıklarda, vegan ve vejateryen beslenme, ilaç kullanımı durumunda takviyeleri gerekir.

Faydalarını listelemek gerekirse:

  • Enerjiyi yükseltir.
  • Doğurganlığı destekler.
  • Sigara ve alkolün zararlarını tamponlar.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Tırnak kırılması, saç dökülmesi ve ishali önler.
  • Zihinsel faaliyetleri güçlendirir.
  • Alyuvar üretimini destekler.

B Grubu Vitaminler Nelerdir?

Bu gruptaki vitaminlerin hepsi enerji metabolizmasında rol oynar. Dilerseniz farklı etkilere sahip B vitaminini birlikte tanıyalım.

Tiamin (B1): Tahıllar, börülce, midye, mantar, fasulye ton balığı gibi kaynaklarda bulunur. Cilt, saç, kaslar ve beyin fonksiyonlarını destekler. Eksikliğinde güçsüzlük, yorgunluk ve sindirim problemleri yaşanır.

Vitamin B2 (Riboflamin): Et, yumurta, peynir, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarda yoğun miktarda bulunur. Cildi, dolaşım ve sinir sistemini destekler. Eksikliğinde yorgunluk, dermatit, iştah kaybı, anksiyete problemleri yaşanır.

Vitamin B3 (Niasin): Kümes hayvanları, süt, balık, fıstık, esmer pirinç ve mantar gibi besinlerde bulunur. Sinir ve dolaşım sistemini destekleyip bitkinliği önler. Cildi güzelleştirir. Eksikliğinde dermatit, ishal ve bunama gibi sorunlar oluşur.

Vitamin B5 (Pantetonik Asit): Ayçiçeği tohumu, buğday, avokado 

ve karaciğerde bulunur. Hemoglobin ve steroid hormon yapımında etkilidir. Eksikliğinde sinir sistemi bozuklukları görülür.

B6 Vitamini: Kırmızı et, ay çekirdeği, ceviz, ton balığı vb. besinlerde bulunur. Alyuvar yapımı, kalp sağlığı ve bilişsel süreçlerde etkilidir. Eksikliğinde depresyon, gerginlik, anemi gibi sorunlar yaşanır.

B7 vitamini( Biotin): Yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı ekmek, yumurta, somon, havuç, fındık vb. besinlerde bulunur. Saç, tırnak, kemik sağlığı ve glikoz sentezi için önemlidir. MS tedavisini destekler. Eksikliğinde ciltte kuruluk, deri ve saç dökülmesi yaşanır.

Vitamin B9 (Folik Asit): Kuşkonmaz, ıspanak, bamya; portakal ve domates suyunda yoğun olarak bulunur. Düşük ve nöral tüp defektini önler. Kolon kanseri ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Eksikliğinde anemi, halsizlik, kilo kaybı, dil ve ağız bölgesinde çatlaklar görülür.

B12 vitamini (Kobabalamin): Kırmızı et, somon, alabalık, yumurta ve kümes hayvanlarında bol miktarda bulunur. Vücutta üretilemez, depolanabilir. Sinir sistemini, alyuvar üretimini destekler. Yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir. Kan basıncını dengeler. Sarı nokta riskini azaltır. Eksikliğinde denge ve görme sorunları, anemi, nefes darlığı vb. problemler yaşanır. 

Eksikliğini hissettiğiniz B vitamini,  İYİBİZE’den hemen sipariş ederek güvenle kullanabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 

Vitamin destek ürünleri  ilaç değildir. Hastalıkların tedavisi amacıyla ilaç yerine kullanılmaz. Gıda takviyesi olarak normal beslenmeyi güçlü bir şekilde destekler.

B vitamini ürünleri görmek için tıklayınız.

WhatsApp Sipariş Hattı
Add to cart