K Vitamini

Hayatın sigortası yoktur. Yaşamın içinde birçok kez kaza ve yaralanmalara maruz kalırız. Kanama riskiyle karşı karşıya geliriz. Bu noktada pıhtılaşma faktörleri devreye girer. Doku ve organ bozulmalarından ve hayati tehlikeden bizi korur. Pıhtılaşmanın oluşması için K vitaminine ihtiyaç vardır.

K Vitamini Nedir ve İşe Yarar?

Yağda çözülebilen vitaminlerdendir. Vücutta depolanırlar. K1 ve K2 olmak üzere iki türü bulunur. K1 bitkisel besinlerden alınır, K2 ise bağırsaklardaki bakteriler tarafından üretilir. Yeni doğmuş bebeklerde eksikliği daha sık görülür. İçeriğinde K vitamini olan ürünler ilaç yerine geçmez. Takviye gıda olarak kullanılır. D vitamine ile kombinasyonlandıklarında etkileri artar. 

K vitamini faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Kandaki kalsiyumun kemiklere taşınması sürecinde D vitaminini destekler.
 • Kanama durumunda pıhtılaşma faktöründe rol oynar.
 • Kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Yara iyileşmesini hızlandırır.
 • Kemik sağlığı ve kırıkların iyileşme sürecine olumlu etki eder.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K1 vitamini; Bitkisel gıdalarda bulunur. K Vitamininin bulunduğu besinler şunlardır; 

 • Fındık, fıstık, kaju gibi yağlı ve kuruyemişler.
 • Bakliyat ürünleri
 • Taze fasulye, bezelye, Meksika fasulyesi, kuşkonmaz, brokoli, karnabahar, karalahana, hindiba, maydanoz ve karahindiba gibi sebzeler.

K2 vitamini;  süt, süt ürünleri, yumurta ve bazı fermente gıdalarda bulunur. Bağırsakta bulunan bakteriler tarafından üretilebilir. Uzun süreli antibiyotik kullanımında bu mekanizma bozulabilir.

Her iki türdeki vitamin ihtiyaç fazlası alındığında idrar ve dışkıyla atılabilir. Bu nedenle toksik belirti oluşmaz. 

K Vitamini Eksikliğinde Belirtiler Nelerdir?

K vitamini eksikliği sindirim bozukluğu durumunda ortaya çıkar. En önemli ve hayati etkiye sahip belirti, pıhtılaşma eksikliğinden kaynaklanan aşırı ve durdurulamayan kanamadır. Nitekim eksiklik bu şekilde tespit edilir. Diğer belirtiler şunlardır:

 • Deride tırnakların alt kısmında oluşan kan pıhtıları,
 • Deri yüzeyinde çürüme ve kanamalar,
 • Koyu renk dışkı ve dışkıda kan görülmesi,

Bu belirtiler ileriki yaş dönemlerinde ortaya çıkar. Bebeklerde ise göbek kordonu civarında kanamalar oluşur. Bebeğin yüzünde, sindirim sisteminde ve vücudun farklı yerlerinde aynı izlere rastlanır. Eksiklik nedeni sorgulandığında K vitaminin plesantaya geçmediği ve anne sütünde çok az bulunduğu sonucuna ulaşılır.

Vitamin K eksikliğinde kesin tanı, özel kan tetkikleriyle, konulur. Sonrasında güvenilir takviye ürün arayışına girenlere İYİBİZE’nin geniş ürün yelpazesini inceleyebilirsiniz. “Vitaminler” başlığında yer alan K vitamini içeren ürünleri hemen sipariş vererek güvenle kullanabilirsiniz. Damla, eferbasan ve sprey formlarıyla her yaş grubu için ideal kullanım sunan ürünler katkı maddesi, koruyucu, yapay aroma ve şeker içermez.

Vitamin destek ürünleri  ilaç değildir. Hastalıkların tedavisi amacıyla ilaç yerine kullanılmaz. Gıda takviyesi olarak normal beslenmeyi güçlü bir şekilde destekler.

K vitamini ürünleri görmek için tıklayınız.

WhatsApp Sipariş Hattı
Add to cart