D Vitamini Neden Önemli?

D Vitamini Neden Önemli?

D vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan temel ögelerden biridir. Vücutta sınırlı şekilde depolanan D vitamini, Güneş’ten alınan ultraviyole B ışınlarının vücuttaki yağlarda çözünmesiyle üretilebilmektedir. Besinlerden alınan D vitamini yetersiz kaldığından, güneş ışığıyla temas etmek insan sağlığı açısından elzemdir. Güneş ışınları deride D vitaminine dönüşerek, karaciğerdeki ve vücuttaki yağ dokularında depolanır. Bağışıklık sistemine birçok noktada destek olur.  

D Vitamini Dişleri Korur 

D vitamini vücutta kalsiyum ve fosfor emilimini sağlayarak dişleri korur. Dişlerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri ve sağlıklı kalabilmeleri için, kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Vücudumuzdaki en sert yapı olarak diş minesi, kalsiyum fosfattan oluşmaktadır. Diş minesinin en alt tabakasını oluşturan dentin ise çürümelere neden olan bakterilere karşı, oldukça hassastır ve dişlerimizin büyük bölümünü bu tabaka oluşturur. Bu nedenle, dentin tabakasının yani diş minesinin zarar görmemesi ve sağlıklı kalabilmesi için kalsiyum hayati öneme sahiptir. Üstelik diş, kemikler gibi canlı bir yapıya sahip değildir. Kendisini iyileştiremez. Kemikler kırıldığında, sahip olduğu canlı kolajen yapı sayesinde kendini yenileyerek iyileştirebilmektedir. Dişimiz kırıldığındaysa, diş minesinin kendisini yenileme gibi bir kabiliyeti bulunmamaktadır. D vitamini eksikliği dişlerde çürümelere, periodontol hastalıklara hatta implantların başarılı bir şekilde yapılıp yapılamamasına dahi etki etmektedir. Bu nedenle, D vitamini diş sağlığının korunmasında vazgeçilmez unsurlardan biridir.

D Vitamini Kemikleri Korur Kanseri Önler

Bebeklerde kemiklerin sağlıklı gelişmesi ve yaşlılıkta kemik erimelerinin yaşanmaması için, D vitaminine ihtiyaç vardır. D vitamini, kemiklerde kalsiyumun depolanmasını sağlayarak kemik sağlığını korur. Kemiklerin sağlıklı olabilmesi tıpkı dişlerde olduğu gibi, depoladıkları kalsiyuma bağlıdır. Vücutta kalsiyumun depolanabilmesi içinse D vitaminine ihtiyaç vardır. D vitamini eksikliğinde, kemik erimesinin yanı sıra kemik ağrıları ve halsizlik gibi şikâyetler de baş gösterir.
D vitamini vücuttaki hücreler arası iletişimi artırarak hızla çoğalmalarını engellemektedir. D vitamini kan akışını hızlandırarak, kanserli hücrelerin kontrolsüzce çoğalmalarının önüne geçer. Beslenemeyen kanserli hücreler dar alanda hapis kalır. Hatta meme kanseri teşhisi konulan kadınlardan, D vitamini değerleri yüksek olanların hastalığı daha kolay atlattığı tespit edilmiştir. Uzun süre kapalı ortamlarda kalan kadınlarda, D vitamini eksikliği yaşama sıklığı daha çok görülmektedir. Gün içerisinde Güneş’le yapacağınız 15-20 dakikalık temaslar, vücuttaki D vitamini üretimini artıracaktır.

Add to cart