kolajen nedir? sağlığımız için neden önemlidir?

Kolajen Nedir? Sağlığımız için Neden Önemlidir?

Kolajen Nedir? 

Yapısal bir protein olan kolajen vücuttaki proteinlerin üçte birini oluşturur. Kolajen vücutta başta deri, kemik, tendon, ligament olmak üzere pek çok organda bulunur. Bağ dokularının önemli bileşenlerinden olan kolajen dokuları bir arada tutar. Ayrıca kornea, kıkırdak, kan damarları, bağırsak ve omurlar arasındaki disklerde de bol miktarda bulunur. Kolajen dokulara esneklik ve kuvvet kazandırır. Bu dokuların işlevini ve şeklini de korur. Antiaging sistemleri için kolajen tüketimi tüketimi vazgeçilmezdir.

Kolajen Sağlığımız İçin Neden Önemli?

Kolajen cildin iç tabakalarında bolca bulunur ve cilde esneklik verir. Bununla birlikte hyaluronik asit üretimini uyarararak, cildin nemi dengesini korumasına yardımcı olur. Yaşlanmayla birlikte ciltte kolajen kaybı olur. Böylece cilt esnekliğini yitirir, nem kaybına uğrar ve kurur. Bunun sonucunda da, ciltte kırışıklıklar oluşur. Cildin kaybolan esnekliğini artırmak ve cildi gençleştirmek kolajen takviyesiyle sağlanabilir.

Kolajenin, kas yapısının oluşmasında oldukça önemli bir yeri bulunur. Kasların güçlü ve düzgün çalışmasını sağlar. Araştırmalar kolajen takviyeleri sayesinde kas kütlesi kayıplarının azaldığını, kas büyümesinin ve kas kuvvetinin arttığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda kolajen, kası kemiğe bağlayan tendonların %85’ini oluşturur. Tendonlarsa, kas kasılması esnasında kuvveti iletir ve gerginliğe karşı dayanıklılık oluşturur.

Saçlarımızın yapısında da yüksek miktarda kolajen bulunur. Yaşın ilerlemesiyle saç lifleri zayıflarken, saçlar kırılganlaşır. Parlaklığını yitirir. Kolajen saç korteksini arttırarak saçı güçlendirir ve parlaklığını artırır. Keratinin tırnak yapısı için önemli bir madde olduğu bilinir. Kolajen keratin üretimini destekler. Zayıf ve kırılgan tırnakların güçlenmesini sağlar. Bağırsak duvarı hasar gördüğünde vücut yeni kas hücreleri üretmeye başlar. Araştırmalar, yeni kas hücreleri oluşurken kolajen seviyesinin de arttığını gösterir. Özetle kolajen, sıkı bağ boşluklarını doldurur. Bağırsak duvarını onarmaya yardımcı olur.

Kolajen kıkırdak üretimi ve sağlığını da korumaya yardımcı olur. Kıkırdak kemiklerin uç kısmında bulunur ve aşınmayı engeller. Yaşlanmayla birlikte azalan kolajen üretimi, kıkırdak dokusunun gücünü yitirmesine neden olur. Bunun sonucunda eklem yapısı bozulur. Eklem ağrıları meydana gelir. Eklem hareketleri kısıtlanmaya başlar. Kolajenin faydaları arasında  damar tıkanıklığını önlemesi ve kalp sağlığını desteklemesi de bulunur. Ayrıca arter hastalığı, kalp krizi gibi hastalıkları önleme konusunda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

WhatsApp Sipariş Hattı
Add to cart