C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Vücudun sorunsuz şekilde işlevini sürdürebilmesi için protein,  karbonhidrat ve yağlar kadar mineral ve vitaminlere de ihtiyacı bulunur. C vitaminin de, insan vücudu için oldukça büyük öneme sahip bir vitamin çeşidi olduğu rahatlıkla söylenebilir.  Suda çözünen bir vitamin olduğu ve vücutta üretilmediği için tamamı besinler yoluyla alınır. C vitamini vücutta depolanmadığı için her gün ihtiyaç duyulan kadar vitaminin vücuda alınması gerekir. C vitaminin insan vücudu için pek çok faydası bulunur. Bu nedenle günlük C vitamini gereksiniminin karşılanması oldukça önemlidir.

Günlük olarak alınması gereken C vitamini düzeyi kadınlar için 75 mg, hamilelik döneminde 85 mg ve emzirme döneminde ise 120 mg olarak tavsiye edilir. Erkeklerin ise günlük 90 mg C vitamini almaları gerekir. Sigara kullananların ise bu düzeylerden 35 mg daha fazla C vitamini almaları önerilir. 

İşte C Vitaminin Faydaları!

İnsan vücudundaki kan damarlarının, kıkırdakların, kasların ve kolajen proteininin oluşturulması için de C vitaminine ihtiyaç vardır. Vücudun çeşitli yaralanmalardan sonraki iyileşme sürecinde de önemli rol oynar. C vitamini besinlerden alınan demirin emilimini ve depolanmasını kolaylaştırır. Böylece demir emilimini artırarak kansızlığı da önler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, doğum öncesi sağlık problemlerinin ve göz hastalıklarının da önüne geçmeye yardımcı olur. Cilt kırışıklıklarına, cilt kuruluğuna ve yaşlanmaya karşı da olumlu etkileri olduğu söylenebilir. Dişlerin onarımını ve sağlıklı yapılarının korunmasını sağlar. Antioksidan özelliği bulunur. Serbest radikallere karşı vücudun zarar görmesini engeller.  Yüksek kolesterol ile trigliserid düzeyini dengelemeye yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok kronik hastalığa karşı koruyucu özellik sergiler. Tansiyonu düşürücü etkisi olduğuna dair çalışmalar da bulunur. Gut hastalığının, ciddi ağrı şişkinlik ve iltihaplanmalara yol açtığı bilinir. C vitamini kandaki ürik asit seviyesini azaltır. Gut ataklarını önler ve hastalığın gelişim ihtimalini azaltır. C vitamini merkezi sinir sisteminde oksidasyon ve inflamasyon problemlerini engelleyerek düşünme yeteneğini ve hafızayı kuvvetlendirir. Böylece yaşlanmaya bağlı olarak görülen unutkanlıkla da mücadele eder. Beyaz kan hücrelerinin üretiminin artmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirerek, enfeksiyonlara karşı da koruma oluşturur.

Add to cart