Magnezyum

Magnezyum

Magnezyum vücudumuzda bulunan en önemli 11 mineral içerisinde yer alır ve 4. sıradadır. Mineraller vücut tarafından üretilemediği için, dışarıdan besin yoluyla veya takviye edici ürünlerle alınması gerekmektedir. Magnezyumun vücudumuzda en çok kemik ve dişlerde (%60) yumuşak dokularda (%39) ve en az kanda (%1) bulunmaktadır. Yoğunluk açısından değerlendirildiğinde en yoğun olarak yer aldığı organlar beyin ve kalptir. Diğer yandan, 300’den fazla enzimin çalışmasında aktif rol aldığı için hayati öneme sahiptir. Vücudumuz enerji üretirken, kasların kasılmasını sağlarken, sinir sinyallerini gönderirken veya kan basıncını düzenlerken Magnezyum ihtiyacı duyar. Bir yetişkinin günlük Magnezyum ihtiyacı, yaklaşık 24 gramdır. Rezerv eksildiğinde, vücut üretemediği için kemiklerdeki magnezyumu kullanmaya başlar. Kemik sağlığı tehlikeye girer. Buna ek olarak; uzun süre pişirilen yemekler, yumuşak içimli sular veya çok işlenmiş gıdalar Magnezyum emiliminde %50’ye varan oranlarda azalmalar yaşanmasına neden olmaktadır. Stres ve gebelik gibi faktörler ise Magnezyum ihtiyacını artırırken, çok fazla terlemek Magnezyum atılımını artıran bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle, takviye olarak alınması gerekmektedir. Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, migren atakları, depresyon, kas krampları ve uyuşma gibi sorunlar yaşıyorsanız vücudunuzda Magnezyum eksikliği olabilir. Özellikle diyabet hastaları, böbrek yetmezliği olanlar, yaşlılar, kanser hastaları, alkol bağımlıları ve sindirim problemleri olanlar risk altındadır. 

Magnezyum ATA

Magnezyum takviyesi kullanmaya karar verdiğinizde, karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Bunlardan biri de Magnezyum ATA (Asetil Taurinat)’tır. Magnezyum ATA, beyin bariyerini geçebilen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla depresyon gibi zihinsel sorunlara ve migren ataklarına karşı etkilidir. Uyku problemini çözer, kemik ve diş sağlığını korur. Vücuttaki magnezyum aktivasyonunu artırır. Felç veya kalp krizi riski için ya da bağırsak ve sindirim problemlerine yol açan elektrolit dengesizliğiiçin, Magnezyum ATA kullanabilirsiniz.

Sizin için en uygun Magnezyum türünü tespit etmek için doktorunuza başvurun.

Magnezyum Faydaları

  • İnsülin, DHEA, Tiroid, Testosteron ve Östrojen gibi birçok hormonun salınımında rol oynar.
  • Kortizol seviyesinin dengelenmesini sağlar.
  • Depresyonun ve stres bozukluklarının önüne geçer. Mutluluk hormonunun dengede kalmasında etkisi büyüktür.
  • Diş ve kemik sağlığının korunmasını sağlar.
  • Magnezyum vücuttaki yorgunluk ve bitkinlik hissine karşı etkilidir. 
  • Hücreye zarar veren cıva, alüminyum ve kurşun gibi elementlere karşı koruma sağlar.
  • Vücutta bulunan organ ve dokuların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için, kan düzeyinin normal olması gerekir. Magnezyum vücuttaki kan düzeyinin dengelenmesinde önemli bir rol üstlenir. 
  • Hücre içindeki potasyum ve kalsiyum tutunma değerlerini olumlu etkiler. Magnezyum seviyesi düştüğünde hücre içindeki potasyum ve kalsiyumun işlevselliği de azalır.

Magnezyum ürünlerini görmek için tıklayınız.

WhatsApp Sipariş Hattı
Add to cart